šmok

Text dotazu

Prosím o zjištění původu a významu jména Michaela Šmoková.

Odpověď

Dobrý den, pokud jde o křestní jména, najdete jejich výklady v databázi nakladatelství
Libri: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, kterou také uvádíme v odkazech na naší stránce.

U slova šmok uvádějí slovníky význam úplatného novináře, a to přes němčinu podle postavy z románu Gustava Freytaga Novináři. Román byl ale napsán v roce 1854 a vzhledem k datu je tento význam pro výklad jména nerelevantní. Slovo šmok má slovanské kořeny, pochází zřejmě ze slovinštiny, kde šmok=had a v tomto významu jej asi použil i Freytag. V různých variantách  - zmek, smok, cmok ap. se objevovalo ale i ve staré češtině a mnoha dalších slovanských jazycích a původně znamenalo draka, později čerta.
Při výkladu jména jsou tedy aktuální tyto starší významy. Více by vám snad pověděli v jazykové poradně ústavu pro jazyk český:
http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna .

Pramen:
Etymologický slovník jazyka českého / Václav Machek. -- Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997.