Smírčí kříž Studánka

Text dotazu

Dobrý den. Můžete mi prosím zjistit souřadnice (GPS) pro smírčí kříž "Studánka".
Nalezené souřadnice v Bakalářské práci - Drobné sakrální stavby na území mikroregionu Slavkovský les. Jiří Konečný
file:///C:/Users/u%C5%BEivatel/Downloads/BP_Ji%C5%99%C3%AD_Kone%C4%8Dn%C3%BD_2013.pdf
jsou nepřesné. Děkuji

Odpověď

Studánka - zemědělská usedlost ležící jihozápadně od Sokolova.

Kříž Studánka - výška 85 cm, šírka 33 cm, tloušťka 14 cm. Na kříži rytina řeckého kříže.
V roce 2018 kříž ze svého stanoviště zmizel a od té doby na původním místě není.
Z tohoto důvodu jste kříž na jeho místě nenašel, i když možná původní informace z Vámi citovaného
dokumentu  mohla být správná.

GPS: N 50 5.325´ O 12 36.194´

Informace o kříži:

Štíhlému latinskému žulovému kříži chybí rameno a na jedné straně je do něj vytesán hluboký kříž. Kromě toho je na hlavě kříže další škrábaný kříž, z hraničního značení znám jako hraniční kříž. Nalezen v mapovém listu 515 - vydaném místopisným saským královským úřadem v roce 1898 mezi dnes již zaniklými osadami Schönbrunn, Tiefengrün a Wöhr. Kříž se nachází na západ od Wöhru, a podle něj by se dala dobře označit poloha vesnice.

Použité zdroje

http://www.smircikrize.euweb.cz/
http://suehnekreuz.de/

Přílohy