Směs voda - propylen glykol

Text dotazu

Potřeboval bych, zjistit níže uvedené vlastnosti směsi voda "propylen glykol (propane-1,2-diol)" pro různý poměr ředění, například 0,5 %, 1%, 2%, 3%, 4%, ¦¦..60 % propylen glykolu
ve vodě
- index lomu
- bod tání/tuhnutí
- hustota

Prosím poradíte mi jak tuto informaci získat a zda je to možné ve Vaší knihovně.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobry den,
váš dotaz je spíš pro odborníka z určitého oboru, a ne pro knihovníka. Tato informace se samozřejmě může nacházet v nějaké publikaci o chemii, které u nás v knihovně k dispozici jsou, apod., ale bohužel pokud je tomu věnovaná jedna kapitola nebo jeden odstavec v knize, není v našich silách tuto informaci nalézt.

V naší knihovně máme např. tuto publikaci, která se věnuje propylen glykolu:

HUBNER, Bernhard. Analytische Verfahren zur Bestimmung von Propylenglykol, Diethylenglykol, ihren Alkylethern und den Stoffwechselprodukten dieser  Verbindungen in Körperflüssigkeiten zur Abschätzung eines berufsbedingten  Gesundheitsrisikos [disertace]. Erlangen : [vl.n.], 1993. 100 s.                                                                           Signatura: 767.835

Dále jsme našli o propylen glykolu tyto články:

Toxické účinky propylen glykolu
AU: Vítek, Libor
CI: Kardiol. Rev., e. 4 (2000), s. 65.  ISSN: 1212-4540.
DE: PROPYLENGLYKOL - APLIKACE A DÁVKOVÁNÍ ; PROPYLENGLYKOL -  NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY ; LÉKY - TOXICITA ; LÉKY - ZPUSOBY APLIKACE - METODY ;  POPÁLENÍ ;NEFROTICKÝ SYNDROM ; KÓMA

Toxické účinky propylenglykolu
AU: Vítek, Libor
CI: Zdrav. Nov. ČR, Roč. 49, e. 44 (2000).  ISSN: 0044-1996. Příl. Lék. Nov., s. 5
DE: PROPYLENGLYKOL - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY ; PROPYLENGLYKOL - TOXICITA ;
VEHIKULA ; HYPOTENZE ; LEDVINY - SELHÁNÍ AKUTNÍ

Je požití propylénglykolu opravdu zdraví neškodné?
AU: Bosman, Roman - Červený, V. - Kasal, Eduard, 1948- - Chytra, I. - Pradl, R.
CI: Novinky v anesteziologii, intenzívní medicíně a léčbě bolesti 2000. 7. vzdělávací a vědecký kongres s mezinárodní účastí. Hradec Králové,21.-23.9.2000.  (Poster č. 46) (2000), s. 292
DE: OTRAVA - TERAPIE ; OTRAVA - FARMAKOTERAPIE ; OTRAVA - ETIOLOGIE ;  PROPYLENGLYKOL - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY ; PROPYLENGLYKOL - APLIKACE A  DÁVKOVÁNÍ ; UHLIČITANY KYSELÉ - TERAPEUTICKÉ UŽITÍ ; ETHANOL - TERAPEUTICKÉ UŽITÍ ; HEMODIALÝZA

NebezpeČené chemické látky (1,2-Propylenglykol.)
AU: Vávra, Radomír
CI: Bezp. Hyg. Práce, RoČ. 45, e. 2 (1995), s. 38.  ISSN: 0006-0453.
DE: GLYKOLY ; HYGIENA PRÁCE

Propylenglykol - skrytý alergen
AU: Arenberger, P. - Kulíková, Z.
CI: Čes. Derm., Roč. 67, č. 3 (1992), S. 173-175.  ISSN: 0009-0514. Lit: 15,
DE: ALERGENY ; GLYKOLY - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY ; EKZÉM - ETIOLOGIE ;
DERMATITIDA KONTAKTNÍ - ETIOLOGIE ; KŮŽE - TESTY ; DEXAMETHASON - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

Iritace propylenglykolu v epikutánním testu
AU: MacháČková, JiŘina
CI: Čes.Derm., Roč. 67, č. 4 (1992), S. 213-216.  ISSN: 0009-0514. Lit: 21,
DE: KŮŽE - TESTY ; HYPERSENZITIVITA ; PROPANDIOLY

Epidemiologie kontaktnÍ pŘecitlivĚlosti na propylenglykol 1970-1989
AU: Novák, Mojmír, 1928- - Tomášová, M.
CI: ČS.DERM., Roč. 66, č. 1 (1991), S. 22-24.  ISSN: 0009-0514. Lit: 13,
DE: DERMATITIDA KONTAKTNI - ETIOLOGIE ; GLYKOLY - ADVERSE EFFECTS ;  EKZEM- ETIOLOGIE ; LEKY - NEZADOUCI UCINKY ; KOSMETICKE PRIPRAVKY -  NEZADOUCI UCINKY

Vplyv propylenglykolu na rozpustnost a liberaciu chloridu pentakainia
AU: Mandak, M. - Gruntova, Z. - Gardavska, K. - Hanzelová, Helena
CI: CS.FARM., Roč. 31, č. 6 (1982), S. 203-206.  ISSN: 0009-0530. Lit: 6,
DE: ANESTETIKA LOKALNI ; KARBAMATY - ANALYZA ; GLYKOLY ;  ROZPUSTNOST ; PERMEABILITA

Anxiolytika - léky proti úzkosti
AU: Höschl, Cyril, 1949-
CI: Interní Med., Roč. 2, č. 4 (2000), s. 13-19.  ISSN: 1212-7299. Lit: 4
DE: ÚZKOSTNÉ PORUCHY - ETIOLOGIE ; ÚZKOSTNÉ PORUCHY -  FARMAKOTERAPIE ; TRANKVILIZÉRY MALÉ - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY ;  TRANKVILIZÉRY MALÉ -FARMAKOLOGIE ; TRANKVILIZÉRY MALÉ -  TERAPEUTICKÉ UŽITÍ ; BENZODIAZEPINOVÉ TRANKVILIZÉRY - NEŽÁDOUCÍ  ÚČINKY ; BENZODIAZEPINOVÉ TRANKVILIZÉRY - FARMAKOLOGIE ;  BENZODIAZEPINOVÉ TRANKVILIZÉRY - TERAPEUTICKÉ UŽITÍ ; LÉKY -  INTERAKCE ; PROPYLENGLYKOLY - FARMAKOLOGIE; PROPYLENGLYKOLY -  TERAPEUTICKÉ UŽITÍ

Použití propylenglykolu ve výživě dojnic / Josef Illek
In: Náš  chov. -- ISSN 0027-8068. -- Roe. 62, e. 1(2002), s. 54-55
Předm. kategorie: krávy - dojnice
dojnice * skot * výživa zvířat * výkonnost zvířat * mléčná užitkovost * reprodukční schopnost * energetický metabolismus * krmení zvířat * zdraví zvířat * poruchy výživy * porod * březost * perinatální období * fyziologie výživy * terapie

Vliv dotace propylenglykolu na produkci a skladbu mléka krav / Josef Illek, Ondoej  Bečvář, Petr Slavík. -- 2 fot.,2 tab
In: Náš  chov. -- ISSN 0027-8068. -- Roe. 62, e. 6 (2002), s. 60-61
výživa zvířat * dojnice * skot * krev * složení krve * glukóza * mléko* mléčná užitkovost *  fyziologie zvířat * metabolismus * mléčná užitkovost* alkoholy * doploky

Tlakové ztráty v okruzích s nemrznoucí směsí / Karel Hemzal, Zdenik Lerl T
In: Vytápění větrání instalace. -- Praha. -- ISSN 1210-1389. -- roč. 15, č. 3 (200606), s. 139-142
Předm. kategorie: fyzika - hydrodynamika * strojírenství - distribuce tekutin ; hydrodynamika * tlakové ztráty * tlakový spád * distribuce tekutin * nemrznoucí směsi * propylen glykol