Služby knihovny

Text dotazu

Dobrý den,
máte v provozu (ostrém i testovacím) některou z následujících služeb?

Verde
EbscoNet
Resource Manager

EZProxy
Shibboleth
HAN

MetaLib
WebFeat
360search

Summon
Primo Central
EDS

SFX
bX
360link
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

ano, některé z nástrojů, které jste uvedla, Národní knihovna ČR používá pro zajištění služeb a zpřístupnění zdrojů uživatelům.

Pokud bychom to vzali po pořadě, jedná se o systémy HAN, Shibboleth a Ezproxy, jejichž prostřednictvím NK ČR zabezpečuje vzdálený přístup (mimo budovu knihovny) ke svým licencovaným databázím. Vzdálený přístup mohou využívat pouze registrovaní uživatelé NK ČR, kteří mají platný čtenářský průkaz. Údaje na čtenářském průkazu (ID a čárový kód/heslo) slouží k autentizaci uživatele do vzdáleného přístupu.

Licencované zdroje NK ČR zpřístupňuje přes systém HAN, případně prostřednictvím technologie Shibboleth, pokud jsou zdroje "shibbolethizovány", tzn. podporují ve svém rozhraní autentizaci pomocí Shibboleth. U některých zdrojů, je vzdálený přístup eventuálně zajištěn kombinací nástrojů HAN/Shibboleth s EZproxy (např. u zdrojů, které ještě Shibboleth plně nepodporují).

Bližší informace o vzdáleném přístupu v NK ČR jsou k dispozici na našich stránkách - http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Licencovane_online_databaze&submenu3=104.

Dále Národní knihovna spolupracuje s Ústavem výpočetní techniky Univerzity Karlovy na portálu Jednotné informační brány (http://www.jib.cz ), který využívá produkty MetaLib a SFX pro přidané služby. V rámci SFX je také aktivována služba bX pro doporučení souvisejících relevantních dokumentů.

Rozhraní Jednotné informační brány (dále JIB), včetně přidaných služeb SFX a nástroje bX, mohou využívat všichni uživatelé bez ohledu na to, ve které knihovně jsou registrovaní. Pouze co se týče licencovaných databází v JIB, je nutné, aby uživatelé do brány vstupovali z počítačů knihovny, která má k databázím právo přístupu a zároveň požádala o aktivaci těchto databází v JIB. Přístup k licencovaným zdrojům v JIB se tedy řídí podle IP adresy počítače, připravujeme však autentizaci přes Shibboleth.

Registrovaní uživatelé NK ČR mohou v JIB vyhledávat i prostřednictvím vzdáleného přístupu, pro práci s licencovanými zdroji v prostředí JIB tedy nemusí nutně pracovat z počítačů v NK ČR.

Další informace o MetaLib, SFX i bX naleznete na Info portálu JIB (http://info.jib.cz ), zde doporučujeme zejména sekci O projektu, ale užitečné pro Vás mohou být i informace v částech Pro uživatele a Pro knihovny.

V rámci Jednotné informační brány jsme aktivovali také Primo Central (nabízeno všem zákazníkům MetaLib zdarma), které v současné době v JIB nabízí dvě konfigurace. První z nich je Primo Central Free, které obsahuje informace z volných i licencovaných zdrojů, v rozhraní JIB je možné získat bibliografické záznamy dokumentů, dostupnost plného textu závisí na tom, zda je k dispozici ve volně dostupné databázi nebo v případě, že je obsažen v licencovaném zdroji, zda si konkrétní knihovna tuto databázi předplácí.

Druhou konfigurací je Primo Central NK ČR zpřístupňující informace z několika licencovaných databází, které si předplácí Národní knihovna. V současné době se jedná o databáze Web of Science, SpringerLINK, JSTOR Music Collection, Music Online - Garland Encyclopedia (Alexander Street Press), Classical Music Reference Library (Alexander Street Press), Emerald Journals, Literature Resource Center a ebrary.

Konfigurace Primo Central jsou v JIB dostupné pro vyhledávání stejným způsobem jako ostatní zapojené zdroje, Primo Central NK ČR naleznete ve Snadném hledání ve skupině Zahraniční články - licencované, Primo Central Free ve skupině Zahraniční články, a dále oba zdroje v Profi hledání ve speciální kategorii e-zdroje a Primo Central Free také ve všech předmětových kategoriích mezi obecnými zdroji.

Pro získání bližších informací o Primo Central v JIB odkazujeme zejména na nejnovější číslo Zpravodaje JIB na adrese http://info.jib.cz/informace-pro-uzivatele/zpravodaj-jib/zima-2011 .

Posledním nástrojem, který v současnosti NK ČR využívá, je EBSCO Discovery Service, zatím pouze v testovacím provozu. Přístup k EDS je možný pouze prostřednictvím odkazu přímo z rozhraní EBSCOhost (je tedy nutné být registrovaným uživatelem NK ČR). V EDS je nyní možné paralelně vyhledávat a zobrazovat záznamy nejen z elektronického katalogu NK ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc ), ale také dalších licencovaných zdrojů (nejen EBSCO databází). Během léta by měla být do EDS zařazena i digitální knihovna rukopisů a starých tisků - Manuscriptorium (http://www.manuscriptorium.com/?q=cs ).