složená slova

Text dotazu

Rád bych znal co nejvíc složenin podstatných jmen(nevim jak se to přesně nazývá..) jako jsou například Vozembouch, Kolohnát, Vořežprut, Podržtaška, atd.... i s jejich třeba místním původem a různé variace složenin.

Odpověď

Dobrý den, složená substantiva v současné češtině reflektuje kniha:
*  MITTER, Patrik. Hybridní složeniny s prvním komponentem domácího původu v současné češtině. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem, 2008. ISBN 978-80-7414-080-8.

Vydána byla i kniha složenin s prvním komponentem cizího původu:
* MITTER, Patrik. Složená hybridní substantiva s prvním komponentem cizího původu v současné češtině. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita J.E. Purkyně, 2003. ISBN 80-7044-554-8.

Pokud se jedná o nová slova v češtině (neologizmy), přehled slov tohoto druhu nabízí:
* Nová slova v češtině : slovník neologizmů. 1.vyd. Praha : Academia, 1998. ISBN 80-200-0640-0.
* Nová slova v češtině 2 : slovník neologizmů. 1.vyd. Praha : Academia, 2004.
ISBN 80-200-1168-4.

Některá lidová složená substantiva uvádí publikace:
*  OUŘEDNÍK, Patrik. Šmírbuch jazyka českého : slovník nekonvenční češtiny 1945-1989. 3., dopl. a rozš. vyd., V Pasece 1.  V Praze ; a Litomyšli : Paseka, 2005. ISBN 80-7185-638-X.

Složená substantiva, která se užívají jako vulgarismy naleznete např. v
publikacích:
* OBRÁTIL, Karel Jaroslav. Velký slovník sprostých slov. 1.vyd. Praha : Lege artis, 1999. ISBN 80-238-4444-X.
* MARYNČÁK, Richard. Stručné dějiny nadávek a sprostých slov. 2.vyd., V KMa vyd. 1. V Praze : KMa, 2007. ISBN 978-80-7309-496-6.

Zajímavý je také článek na internetové adrese:
http://blog.maly.cz/index.php?cmt=1257.

Více informací a doporučené literatury by Vám mohli poskytnout pracovníci Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR:
http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.