slovotvorba

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na vznik slova prodávájící a kupující. Tato slova jsou odvozena od sloves,že? Patří mezi názvy činitelské? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, z hlediska slovotvorby jde nejprve o procesuální adjektiva, která se tvoří pravidelně, a to z ženského tvaru přechodníku přítomného nedokonavých sloves (prodávat - prodávajíc - prodávající).  Tato adjektiva ovšem často bývají substantivizována, pak by šlo podle definic o činitelská substantiva.

Pramen:

Příruční mluvnice češtiny, Praha: NLN, 1995, s. 172, 140.