slovo "věchejtek"

Text dotazu

Dobrý den,
rád bych věděl, co znamená slovo "věchejtek" neboli "věchýtek".
Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

slovo "věchýtek" je zdrobnělinou od "věchet", které znamená svazek kratších rostlinných stébel (zpravidla slámy) svázaný nebo zkroucený k různým účelům, např. čištění, zapalování ap.; také vích slámy. Věchet může expresivně, lidově vyjadřovat také zcela malé množství slámy nebo píce a starého, sešlého člověka (odtud např. použití slaboučká jako věchýtek, stařenka jako věchýtek apod.)

Použité zdroje:

Příruční slovník jazyka českého. Díl VI., T-Vůzek. V Praze: Státní pedagogické nakladatelství, 1951-1953. Str. 857.

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha: Academia, 1994. Str. 486. ISBN 80-200-0493-9.