slovo ubikace

Text dotazu

Z jakého jazyka pochází a jak vzniklo slovo
ubikace?

Odpověď

Dobrý den,

slovo ubikace je označení pro budovu nebo místnost k ubytování většího počtu lidí. Vývoj slova byl přes německé Ubikation z latinského "ubi" mající význam "kde".

Příklady použití:

* Otázka ubikace pro vojsko v továrně záhy vyřízena. (Čapek-Chod).

* Sedávají večer v pevnůstkách, polních táborech, nouzových ubikacích. (čas. Týden rozhlasu).

Použitá literatura:

1) Příruční slovník jazyka českého. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957. 9 sv.

2) HOLUB, Josef; KYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd.. Praha: SPN, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0.