Slovo "spatra"

Text dotazu

Dobrý deň,

zaujímalo by ma, ako vzniklo slovo "spatra". Keď niekto mal reč bez prípravy - spatra. Ďakujem :)

Odpověď

Dobrý den,

spatra, příslovce; mluviti spatra =  bez přípravy, ne z listu; hledět na koho spatra = povýšeně

Zdroj: TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

spatra adv. ve spoj. mluviti spatra bez přípravy, improvisovaně. Mluvil nesmírně spěšně a s patra. Bylo znáti, že má dar jazyka pohotově.  Jal se s patra přednášeti jazykem latinským.  Už v "Boudě" mluvíval [komik] s patra.; jednati, dívati se apod. spatra povýšeně, pohrdavě. Josef Brach si už tenkrát všiml, že zachází s druhými trochu spatra.  Členové zákonodárných sborů se dívali spatra na kritiku své činnosti.  Poznal jsem ve zbohatlých rodinách, ty nosy vzhůru a mluvení spatra.  - V. t. patro.

patro, -a n. poschodí v domě. V přízemí bydlí jedna spisovatelská rodina a v patře nad ní druhá.  Jdi nahoru na věž, na nejvyšší patro.  Zastavil jsem se v prvním patře a chtěl jsem dříve vraziti k babičce, než bych do druhého patra vstoupil.  Ustálené spojení - Páni měšťané hleděli s patra na bezvýznamného pensistu pohrdavě.  Advokáti si tu vydělali domy a koukají na každého s patra, kdo se jim nerovná.  Pili plnými doušky a měli juž všichni v hořeních patrech - byli podnapilí.  Lebeda už měl hodně v prvním patře.  Přeneseně - Kdesi v nejvyšším patře mozku se něco hýbalo, svíjelo, vířilo. Další výskyt -  prostor pod střechou stodoly nad mlatem, kam se skládá obilí. Nad humnem a přístodůlky vznáší se patro, kamž jako do přístodůlku skládají obilí, seno, slámu. [Hospodář] se doma pomalu chystal na žně; na půdě a na patře dělal místo.  Dále -  přepážka mezi dutinou ústní a nosní. Děcko, narážejíc jen nesměle svým jazýčkem o měkké patro svých úst, namáhalo se vyslovit po matce to, čemu je učila už na stokrát.  Jazyk se mu lípl na patro, rty se mu jen třásly na doušek.  Anatomicky - tvrdé, měkké patro. Další -  trám ve stropě, nade dveřmi a pod. I malý člověk sklonit musí hlavu, aby nenarazil temenem do patra předsíňky...

Zdroj: Příruční slovník jazyka českého

http://psjc.ujc.cas.cz/search.php?heslo=spatra&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&ps_heslo=spatra&ps_startfrom=0&ps_numcards=83&numcchange=no&not_initial=1&pri_heslo=patro

Velmi dobře význam popsal autor Michal Novotný  v následujícího článku:

"...my se v této jazykové rubrice zaměřme na slůvko spatra.

Jeho význam je drtivé většině z nás jasný. Když se řekne, že někdo mluvil spatra, znamená to, že mluvil zpaměti, že svou řeč nečetl ani z papíru, ani třeba z televizního čtecího zařízení. Spatra se ale dá nejen mluvit, spatra na někoho také můžeme koukat. To ovšem nemá nic společného s řečnickými schopnostmi, to souvisí s vychováním. Když na někoho hledíme spatra, díváme se na něj povýšeně, s despektem, pohrdavě, přezíravě.

Ti, kdo už někdy přemýšleli o původu slůvka spatra a napadlo je podstatné jméno patro, mají pravdu. Další otázka však zní: jaké patro? Pater přece známe víc...Slovník spisovného jazyka českého uvádí celkem pět významů tohoto výrazu... a konečně za páté přepážka mezi ústní a nosní dutinou. Všechna tato patra souvisejí, významově vycházejí jedno z druhého... Na počátku prý byl ten stropní trám. Proč ale se trám jmenoval právě patro, není odborníkům jasné..." (Trám) dal význam  pak také přepážce, kterou máme  v ústech.

"A co příslovce spatra, kterým jsme začali... Zase: podle toho, které. To vyskytující se ve spojení se slovesy hledět, koukat, dívat, souvisí s patrem ve stodole. Když se na někoho koukáme spatra, koukáme na něj svrchu, jako bychom byli na patře ve stodole, a on kdesi dole na zemi. Když ale mluvíme spatra, nemá to nic společného se stodolou, jde o patro v ústech, to je totiž místo, kde se tvoří hlásky. Když mluvíme spatra, nepotřebujeme k tomu ani papír, ani knížku,... potřebujeme k tomu jen to patro, kde spatra tvoříme slova.

Autor:  Michal Novotný

http://www.rozhlas.cz/regina/slova/_zprava/spatra--88680

Spatra, nebo z patra?

Čeština pod lupou  |  Autor: Dalibor Behún Obě tato vyjádření jsou pravopisně v pořádku, používají se ale v jiných souvislostech. Spojení z patra použijeme ve větách typu "Křičel z pátého patra".

Slovo spatra se používá ve dvou významech - "mluvit spatra" znamená "mluvit bez psané přípravy, improvizovaně" a např. "jednat s někým spatra" znamená "jednat s ním pohrdavě, přezíravě".

Sešel z patra, ve kterém bydlel, až dolů.

Obdivoval jsem ho, jak dokáže bez problémů mluvit spatra před tolika posluchači. (nikoli z patra) Nemám rád, když se mnou někdo jedná takhle spatra.

Zdroj: Slovník spisovné češtiny

http://www.proofreading.cz/spatra-nebo-z-patra

Výraz spatra

Synonyma:

* rovnou, bez přípravy

* povýšeně, pohrdavě, přezíravě, nadřazeně http://www.slovnik-synonym.cz/web.php/slovo/spatra