slovo sketa, etymologie

Text dotazu

prosím o informaci, jaký je původ slova \"sketa\", děkuji, Havlásková

Odpověď

Dobry den,

puvod slova „/sketa/“ neni jasny. Pravdepodobne pochazi ze staroslovenstiny - „/tъsk-eta/“ (odvozeno od „/tъsk-jъ/“ – „prazdny“). Podobna slova existuji i v jinych slovanskych jazycich: „/steta/“ (bulharsky), „/sceta/“ (srbochorvatsky) – „skoda, ujma, ztrata“; „/tsceta/“ (rusky) – „marnivost“. Ovsem to se nehodi vyznamem k ceskemu vyznamu „zbabelec“. Lze predpokladat, ze „/tsketa/“ je novy zpetny utvar z „/tsketny/“ – „teskny“, a ze se tak nadavalo tomu, s nimz bylo „teskno, tesklivo“ ve vyznamu starsim („teskliva vec“ – „protivna, promrzela“). Snad totozne s tim je staroceske „/cketa/“, „/stketa/“, „/cketa/“ o kobyle, polske „/szkieta/“ o hubene herce. Z toho by vyplyval vyznam „bojacny, zbabely“ (kobyla proti bujnemu hrebci). Take asi nejde oddelit staroceske „/csceta/“ – „kobyla“.

Zdroj: Machek, V.: Etymologicky slovnik jazyka ceskeho, Nakladatelství Lidove noviny, Praha 1997