slovo sebranka

Text dotazu

prosím o zjištění původu a významu slova sebranka/ myšleno jako např. chátra,lůza/

Odpověď

Dobrý den, podrobnější výklad původu slova sebranka jsme bohužel v našich etymologických příručkách nenalezli. Toto slovo má základ ve slově "sběr", vzdáleněji "bráti" (bráti -> sběr -> sebranka). Slovo "sběr" mělo ještě ve staročeštině význam jakéhokoli shromáždění, dnes má již význam s příhanou.
Lidová podoba je "sebránka" ve smyslu lidé nejrůznějšího charakteru, obyčejně špatného; sebrání se všech konců; chátra; luza; holota; spřež.
Např. Lidé, bídná, ubohá sebranka z celých Čech se tu sešli na práci. Taková sebranka tam chodila, lidé bez přístřeší, podivná individua.

Máte-li zájem, můžete kontaktovat také Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR, viz. www.ujc.cas.cz .

Použitá literatura:
* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím.  4. vyd.. Praha : SPN, 1992.  483 s. ISBN 80-04-23715-0.

* Příruční slovník jazyka českého. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957. 9 sv.

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.