slovo "reakční"

Text dotazu

co znamená slovo reakční?

Odpověď

Dobrý den,

podstatné jméno reakce má několik významů, z nich vyplývá i několik možností výkladu přídavného jména reakční.

"Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost" uvádí následující:

1. reakční jako přídavné jméno k podstatnému jménu reakce, které je zde míněno ve smyslu činnost, proces, stav jako odezva na něj, popud nebo podnět; např. reakční rychlost 2. reakční jako přídavné jméno k podstatnému jménu reakce, které je zde míněno ve smyslu odpor proti pokroku a snahy o obnovu starých (předrevolučních) poměrů, zpátečníctví; např. reakční tisk 3. reakční jako přídavné jméno k podstatnému jménu reakce, které je zde míněno ve smyslu stoupenci a nositelé snah jmenovaných v bodě 2; např. reakční názory

Starší "Slovník spisovného jazyka českého" zmiňuje více příkladů užití přídavného jména reakční:

1. týkající se reakce (reakce je zde míněna ve smyslu odpor proti pokroku, snahy o obnovení předchozích poměrů, zpátečnictví), zpátečnický: např. reakční snahy, názory, reakční politické strany, reakční tisk; 2. (odborně) týkající se reakce (reakcí je zde míněn čin, činnost, projev, pochod, proces, stav, popud či podnět), např. v chemii: reakční směs = směs reagujících látek, reakční rychlost, reakční kinetika; v technice se řidčeji používá i výraz reaktivní, např. reakční motor, reakční turbína přetlaková.

Zajímavé pro Vás může být i vysvětlení "Příručního slovníku jazyka českého" z 30.-40. let 20. stoleti. Heslo z tohoto slovníku naleznete v Databázi heslářů Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://lexiko.ujc.cas.cz/heslare/), do vyhledávacího pole stačí zadat slovo reakční a ve výsledcích kliknout u příslušného slova na zkratku PSJČ. Po zobrazení slovníkového hesla si můžete prohlédnout i různé příklady užití přídavného jména reakční, v navigační liště stačí zaškrtnout možnost "Kartotéka NLA".

použitá literatura:

* Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha : Academia, 1994. s. 349. ISBN 80-200-0493-9.

* Spisovný slovník jazyka českého. V, R-S. Praha : Academia, 1989. s. 27-28.