slovo "reagovat"

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o možné definice slovat "reagovat". Potřebuji si ujasnit, zda sloveso reagovat v souvislosti s užitím slova problémy implikuje přispívání k řešení problémů nebo kompletní řešení problémů nebo oboje. Celá věta zní: "Společensky odpovědné chování nadnárodních společností reaguje na problémy svého domácího prostředí." Děkuji za Vaši reakci

Odpověď

Dobrý den,

podle Akademického slovníku cizích slov je význam slova "reagovat" následující:

"Projevovat, projevit reakci: rychle reagovat; reagovat na článek - také ve smyslu zaujmout k němu stanovisko; biol., fyziol. reakce na světlo, na teplo; chem. reagovat kysele, zásaditě, neutrálně."

V Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český se poté můžete dočíst následující:

SSČ

reagovat ned. i dok. projevovat, projevit reakci: okamžitě reagoval na poznámku odpověděl; reagovat na článek zaujímat, zaujmout k němu stanovisko; duhovka reaguje na světlo; chem. reagovat kysele, zásaditě

SSJČ

reagovati ned. i dok. (z lat.) (~; nač; řidč. proti komu, čemu) projevovat, projevit odezvu, odpovídat, odpovědět na něj. vnější popud n. podnět: okamžitě, živě r. na každou změnu; na pozdrav vůbec nereagovala; r. vtipem; r. na poznámku, na námitky odpovídat, odpovědět; r. na výzvu strany; r. na článek zaujímat, zaujmout k němu stanovisko; řidč. reagovali proti němu co nejvášnivěji (Šal.) stavěli, postavili se na odpor; seismograf reaguje na každý otřes; tvář reagovala na bolest; biol., fyziol. jevit, projevit reakci: kůže reaguje na podráždění, duhovka na světlo; chem. podléhat, podlehnout chemické změně, reakci: r. kysele, zásaditě, neutrálně . předp. od-, za-

Doufáme, že Vám uvedené významy pomohou, ovšem nejsme si jisti, zda z toho dokážete odvodit, zda "reagovat" je použito ve smyslu úplného řešení problémů nebo "jen" přispívání k řešení problémů. Jedná se o velmi subjektivní dotaz, který pravděpodobně nelze odvodit z obecného významu slova. Odpověď byste mohla dostat podrobnějším zkoumáním chování jednotlivých firem, o které se zajímáte a z toho odvodit, jak v reálu reagují na uvedené problémy.

Pokud byste chtěla slovo "reagovat" zkoumat hlouběji z lingvistického hlediska, doporučujeme Vám konzultaci s Ústavem pro jazyk český (http://www.ujc.cas.cz/).

Použitá literatura a zdroje:

KRAUS, Jiří a kol. Akademický slovník cizích slov. 1. vyd. Praha: Academia, 1995. 2 sv. ISBN 80-200-0497-1.

http://prirucka.ujc.cas.cz/ - Internetová jazyková příručka ÚJČ AV ČR