slovo řád

Text dotazu

Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat na původ a význam slova řád? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

slovo řád je všeslovanské. Souvisí s latinským ordo (gen. ordinis) s týž významem.  U slova ovšem došlo k přesmyku a nazalizaci.

Slovník spisovné češtiny uvádí hned několik významů slova:

"řád, -u, m (rod mužský) 1. souhrn zásad, pravidel něj. děje n. činnosti: mravní ř.; jednací, volební, školní, domovní ř.; vojenský ř. (základní předpisy pro činnost vojsk), jízdní, letový ř. (uspořádání provozu veř. dopr. prostředků; kniha n. tabulka s údaji o něm; architektonický ř. (soubor pravidel architektury urč. slohového období (...) 2. uspořádání, jeho způsob, organizace, systém : právní ř.; přírody, společenský, hospodářský ř.

(společensko-ekonomická) formace : feudální, kapitalistický ř.

3. sdružení lidí spojených urč. pravidly zvl. v círk. organizaci: mnišský ř.

řehole: jezuitský ř.

4. (vyšší) vyznamenání udělit, propůjčit ř. Řád T:G: Masaryka 5. zařazení podle určité hodnoty: vědec prvního řádu, hotel třetího řádu podřadný - bot. zool. - skupina příbuzných čeledí mat. ř. číslice, její umístění v čísle (na místě jednotek, desítek) atd."

(Zdroj: Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Vyd. 2., opr. a dopl. Praha: Academia, 1994, s. 371.)

Použitá literatura:

* Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost: s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Vyd. 2., opr. a dopl. Praha: Academia, 1994. 647 s. ISBN 80-200-0493-9.

* HOLUB, Josef a LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého: se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.