slovo "pyj"

Text dotazu

Dobrý den, slovo "pyj" se neobjevuje ve vyjmenovaných slovech, přesto se v něm píše y. Podle jakého pravidla? Děkuju (a omlouvám se za dotaz na takové.. ehm, slovo..).

Odpověď

Dobry den, seznam vyjmenovanych slov po p, ktere se v urcitych letech deti ve skolach ucily, opravdu slovo pyj neuvadel, byt se tam psalo tvrde y.

V nasledujicim odkazu ale toto slovo uvedeno je:

http://prirucka.ujc.cas.cz/?action=view&id=100

P: pýcha (pyšný, pyšnit se, zpychnout, pýchavka, pych, přepych, Přepychy), pytel (pytlovina, pytlák, pytlačit), pysk (pyskatý, ptakopysk, Solopysky), netopýr, slepýš, pyl (opylovat), kopyto (sudokopytník), klopýtat (klopýtnout), třpytit se (třpyt, třpytivý, třpytka), zpytovat (jazykozpyt, nevyzpytatelný), pykat (odpykat), pýr (pýřavka), pýří, pýřit se (zapýřit se, pýřivý, čepýřit se), pyj; Chropyně, Pyšely, Spytihněv

V nekterych jazykovych slovnicich se muzeme docist:
slovo pyj, -e, m (muzsky rod) anat(omicky) muzsky (samci) pohlavni organ

Zdroj: Slovnik spisovne cestiny pro skolu a verejnost. Praha: Academia, 1994.

Pyj stare, asi stara obmena slova pysk, dokud melo jeste vyznam "ocas"
(jedna se o slovo stare, puvod (odvozeni) slovniky neuvadi)

Zdroj: HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Strucny etymologicky slovnik jazyka ceskeho se zvlastnim zretelem k slovum kulturnim a cizim. Praha: SPN, 1967.

Pokud byste potrebovala vice informaci, doporucujeme obratit se na pracovniky Jazykove poradny ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna , kde Vam problem vysvetli odborneji.