slovo "pych"

Text dotazu

jaky je historický původ,vznik,slova: pych (lesní,polní,atd.)?

Odpověď

Dobry den, slovo pych vzniklo ze slova pycha, pysny, pysiti se, pysniti se, prepych, hrdopysek,... kontaminaci se slovem pysk pysk - huba, tlama, pyskaty, pyskat, pyskovat - hubovat, byva spojovano s nadouvat se, pysnit se puvod neni ale zcela jasny pycha,...pych - nyni pravnicky termin pro mensi polni, lesni a p. kradez, bylo puvodne jen zpupne poruseni cizi drzby, zvlaste pri lovech, napr. svevolna jizda n. chuze pres cizi pole, cizim lesem, a ponevadz to bylo spojeno s poskozenim majetku, napr. poslapanim obili, travy, bylo to preneseno casem na mensi skodu zpusobenou kradezi a na svevolne ublizeni na tele
Zdroj: MACHEK, Vaclav. Etymologicky slovnik jazyka ceskeho. Praha: Lidove noviny, 1997.

Pokud byste potreboval odbornejsi vysvetleni, vyklad slova, obratte se na pracovniky Jazykove poradny Ustavu pro jazyk cesky AV CR http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.