Slovo Psovod

Text dotazu

Prosím o vyjasnění významu a původu slova "psovod"
- kde a kdy se vzalo, jaký byl původní význam a jak se toto slovo vykládá
dnes. (Kdysi jsem někde četl opravdu zajímavé vysvětlení původu tohoto
slova, nemůžu si však vzpomenou kde, jen si vybavuji, že ani nebyl uveden
zdroj informace, takže si nejsem jistý věrohodností.) Na internetu se mi
nepodařilo bohužel nic nalézt, tedy mimo pravopisu (skloňování). Současného
"oficiálního" významu slova se také nemohu nikde dopátrat. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

slovo psovod je tvar složený ze dvou slov : pes a vodit.

Citujeme z Příručního slovníku jazyka českého (Díl IV. Část 2.
Průsvitněti-Ř. V Praze: Česká akademie věd a umění, 1944-48, str. 513):

"slovo psovod (podst.jméno rodu mužského) znamená toho, kdo vodí a opatruje psy. Příklad : Psovod nedbá štěkotu smečky, ale vede ji, kam chce.
Správcem psince byl psář, jemuž k ruce byli čtyři psovodové jako čeleď".

Další tvary tohoto slova : "psovodce, př. Eskymák se dobře o své  psy stará, jezdí s nimi až 6 let, špatný psovodce a chovatel ztrácí psy mnohem rychleji.
"psovodský je adjektivum k psovodovi, př.z textu : Deset let bude ještě instruován (Ústav pro výcvik psů) psovodskými četnickými odborníky".

Ve staročeštině se pro psovoda nebo opatrovníka psů používal také výraz "holota", viz Vokabulář webový: webové hnízdo pramenů k poznání historické češtiny (http://vokabular.ujc.cas.cz/).