slovo přezka

Text dotazu

Dobrý den,
prosím Vás, potřebovala bych vědět, proč se ve slově "přezka" píše "z", z čeho je toto slovo odvozeno?
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
slovo "přezka" je odvozeno od slova "přáhnouti" , které je všeslovanského původu. Mezi další slova s tímto původem patří např. pružiti, pryž, spřež, spřežka, pružina, atd.

Písmeno "z" uprostřed slova "přezka" pravděpodobně  vychází z jazykového vývoje či jiného jazykového jevu, který souvisí i s dalšími slovy této skupiny - např. uvedené spřežka či pružina. Vliv na to může mít záměna písmen, kterou pozorujeme např. u písmen h-ž (noha-nožička) či k-č (ruka-ručička).

S dotazem Vám však doporučujeme se obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/), kde Vám odborníci jistě podají přesnější odpověď.

Použitá literatura:
* Machek, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.
* Holub, Josef a Lyer, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd. Praha: SPN, 1992. 483 s. Odborné slovníky. ISBN 80-04-23715-0.