slovo plno, význam

Text dotazu

Chtěl bych se zeptat na definici slova PLNO, děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

cituji z Příručního slovníku jazyka českého, vydaného Českou akademií věd a umění (Praha 1941-1943):

"plno adv. mnoho, hodně až do plnosti." Z citovaných příkladů: "Zaplavovaly ji [slzy Marušku], cítila jich plno v hrdle..."
a definice ve Slovníku spisovného jazyka českého (Praha : Academia, 1989):
"plno- první část složených slov spojující část druhou s významem slova plný, a to 1. jako s její vlastností (plnozvuk plný zvuk, plnoklasý mající plné klasy 2. jako s její bližší okolností (plnosplavný splavný pro lodi plně naložené)".