Slovo "plášť"

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na původ slova "Plášť", zda to má nějakou souvislost s plátnem. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

původ slova plášť není zcela jasný. Ve staročeštině plášč, všeslovanské staroslovanské slovo plašt`(tvrdý znak). Odvozenina pláštěnka.

Čerpáno z: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

Slovníky spojitost s plátnem neuvádějí.

Vokabulář webový http://vokabular.ujc.cas.cz/hledani.aspx  uvádí velké množství výrazů ve staré češtině pro různé pláště, pojmenování  rozlišovalo pláště pro různou příležitost a různé používání (blána, čaprún, karnach, kasanka,kober, koc, kuršít,...).