slovo Němec, etymologie

Text dotazu

Prosím o vysvětlení - jak vzniklo slovo Němec označující příslušníka německého národa.

Odpověď

Dobrý den,

Etymologický slovník jazyka českého uvádí následující výklad slova Němec:
němý: u všech Slovanů: slovensky nemý, atd. K tomu náleží i Němec. Je to třeba chápati tak, že němý značilo nejen němého, ale především snad i toho, kdo vydává nezřetelné, nedělené, nesrozumitelné zvuky, jako cizinec, cizinci pak Slovanům byli především Němci, poněvadž s nimi měli nejvíce co činit, oni pronikali jako kolonizátoři, věrozvěstové, obchodníci, dobyvatelé. (Jiné výklady slova Němec, např. od germánského kmene Nemetes, jsou méně pravděpodobné). - Slovo málo jasné. Původní podobu snad ukazuje lotyšské mems němý (slovans, asi disimilace m-m > n-m?), to pak asi souvisi s ruznotvarým zvukomalebným slovesem pro nezřetelné mluvení, bručení apod.
MACHEK, Vaclav. Etymologicky slovnik jazyka ceskeho. Fotoreprint podle 3. vyd. Praha : Nakladatelstvi Lidove noviny, 1997. s. 470. ISBN 80-7106-242-1.