slovo matka: homonymum, polysémie

Text dotazu

Je slovo matka homonymum nebo slovo mnohoznačné? Děkuji

Odpověď

V zásadě se rozlišují dva případy víceznačnosti slov:
1. polysémie - slova (či izolované jazykové jednotky) mají stejnou jazykovou podobu a liší se významem, ale jednotlivá významová užití spolu geneticky i významově souvisejí.
2. homonymie se liší v tom, že slova spolu významově ani geneticky (svým vznikem) nesouvisejí). Např. puk (na kalhotách a v hokeji).

České ekvivalenty nejsou ustálené, pro oba jevy se používá slova víceznačnost, které je s mnohoznačností víceméně synonymní. Slovo mnohoznačnost má svým zřejmě užitím blíže k polysémii. V případě slova matka (rodička, matka ke šroubu) jde spíše o homonymii, ale matka šroubu je odvozena od matky (osoby), takže je tu i jistá polysémie, vnímaná asi již jen slabě.

Prameny:
Encyklopedický slovník češtiny / [Jarmila Bachmannová ... et al. ; editoři Petr Karlík, Marek Nekula, Jana Pleskalová]. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2002. -- 604 s. ; 25 cm

Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím / Josef Holub, Stanislav Lyer. -- 4. vyd.. -- Praha : SPN, 1992. -- 483 s. ; 21 cm

Přesnější odpověď by vám poskytl Ústav pro jazyk český (www.ujc.cas.cz - jazyková poradna).