Slovo maně x marně

Text dotazu

Dobrý den,
čtu často knihy od Stephena Kinga a právě v nich pořád narážím na slovo MANĚ. Nejdřív jsem si myslela, že se jedná o překlep a správně má být slovo marně, ale slovo MANĚ se objevuje neustále. Jaký je význam tohoto slova? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

slovo maně se používá ve významu náhodně, mimoděk.

"maně, maní (*maním) přísl. náhodně, mimoděk, bezděky, mimovolně: m. se dotknout něčí ruky; m. se tázat někoho; m. pohlédnout, zabloudit zrakem někam; m. mi něco přišlo na mysl; maním jeli i nemaním (Hol.) cestou necestou"

Slovník spisovného jazyka (http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledat&heslo=man%C4%9B&sti=EMPTY&where=hesla&hsubstr=no )

"maně, maní, zř. maním adv. náhodně, nahodile, mimoděk, mimovolně. Maně se setkal s tou společností bloudě lesem. Dyk. Zanotoval píseň, která mu maně na mysl připadla. Jir. Tu spočinul maní zrak pana Kopřivy na Kubyštovi. Čech. Pohlédnuv maně do zrcadla, viděl jsem, že jen hořím. Šim. Mani uhnul před ní jak před příšerným zjevením. V. Mrš. Přesvědčujeme se ustavičně, že po celý život jaksi slepě, maní kráčíme dráhou osudem nám vykázanou. Mas. Hus přejel čelo jako maním. Rok. Bartoš capal maním nemaním cestou necestou. Hol."

Příruční slovník jazyka českého (1935-1957) (http://psjc.ujc.cas.cz/search.php?hledej=Hledej&heslo=man%C4%9B&where=hesla&zobraz_ps=ps&zobraz_cards=cards&pocet_karet=3&numcchange=no&not_initial=1 )