slovo "kokeš"

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych věděla kdo-co je "kokeš" - s
malým "k", ne ten kocour z večerníčků o zvířátkách pana Krbce, ani jiná
pohádková figurka. V knize Petrolejové lampy se několikrát objevuje spojení
"byla červená (nebo zčervenala) jak kokeš" ...
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

kokeš znamená staročesky kohout, výraz se dosud užívá na valašsku, kokšit se = zlobit se, kokotavý= výraz pochází od zvuků ko ko ko ko, které kohout vydává, když svolává  slepice k zrnu, když je varuje před nebezpečím,apod.
Podle staré víry vězí v kohoutu démon, proto nad lomenicí domu trčela vzhůru dřevěná ozdoba v podobě kohouta, aby tento zdomácnělý démon magicky odháněl duchy cizí, domu nepřátelské.
Odtud pochází i "posaditi červeného kohouta na střechu" (= zapáliti dům).

zdroj : MACHEK, V. Etymologický slovník jazyka českého, Praha : Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.