slovo kérka

Text dotazu

Dobry den, jaký je původ slova "kérka"?

Odpověď

Dobrý den,

slovo "kérka" je slovo vězeňského argotu, které bylo odvozeno z romštiny. Slovo znamená tetování, kérovat = tetovat. Vznik slova přibližuje kniha "Jak mluví čeští vězni": "Jako prostředník při přejímání z romštiny často (ne však pravidelně) posloužil světský argot, tzv. světština. Vznikly zde pochopitelně významové posuny, při přejímání běžné (např. romsky "kerel" - dělat, světsky "kchérovat" - dělat, v argotu "kérovat" - tetovat, "kérka" - tetování)."

Použité zdroje

HÁLA, Jaroslav. Jak mluví čeští vězni : místo a úloha vězeňského argotu. 1. vyd. [Praha : Vězeňská služba České republiky, c2002], str.13.