Slovo "kapary"

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli se u jídla "kapary" používá i jednotné číslo a podle jakého vzoru se to skloňuje.
Za kladné vyřízení dotazu předem děkuji.
S pozdravem
O. Koloman

Odpověď

Dobrý den, odpověď hledejte třeba v internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český Akademie věd.

Odkaz: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=kapary&ref=kapara

Pro pojem označující jídlo/koření se jednotné číslo nepoužívá:

kapary

dělení: ka-pa-ry

rod: m. neživ.

množné číslo
1. pád kapary
2. pád kaparů
3. pád kaparům
4. pád kapary
5. pád kapary
6. pád kaparech
7. pád kapary

ASCS

kapary, m mn. <l < arab> potr. nerozvitá tvrdá poupata keře kapary, naložená zprav. v octě, soli n. oleji a užívaná jako pochutina; kaparový příd.: kaparová omáčka
SSČ
kapary, m mn. <n ← l ← ar> pochutina z poupat středozemského keře, konzervovaných ve slaném nálevu
SSJČ
kapary, -rů  m. mn. (z it. n. lat.) potrav. nerozvitá poupata kaparovníku naložená v octě a používaná jako pochutina; kaparový příd.: k-á omáčka

Jiné je to se slovem kapara,  které označuje keř stromu, z kterého se kapary sklízejí. Tam se používá jednotné i množné číslo.

kapara

dělení: ka-pa-ra

rod: ž.

jednotné číslo / množné číslo
1. pád kapara kapary
2. pád kapary kapar
3. pád kapaře kaparám
4. pád kaparu kapary
5. pád kaparo kapary
6. pád kapaře kaparách
7. pád kaparou kaparami

příklady: botanický název kapary, tj. kaparovníku, je kaparovník trnitý či kapara trnitá

ASCS
kapara, -y ž <it, l> bot. keř n. strom rodu Capparis (pův. ze Středozemí), jehož někt. druh se pěstuje pro kapary: k. trnitá kaparovník