slovo hagus

Text dotazu

Zajímal by mě původ slova hagus. Zamená to přibližně (podélný) střešní nosič (na střeše auta). Mám doma učenou knihu - etymologický slovník, ale nic jsem v něm nenašel. Ani na Internetu jsem nebyl úspěšný.

Odpověď

Dobrý den,

na výklad etymologie slova „hagus“ jsme v nám dostupných zdrojích nenarazili. Zdá se ovšem, že se jedná o slovo, které vzniklo z názvu německé firmy Hagus následkem tzv. apelativizace propria, tedy jazykového procesu, v němž se původní vlastní jméno stává obecným a zpravidla rozšiřuje svůj význam.

Firma Hagus byla založena v roce 1910 ve městě Solingen Gustavem Hammesfahrem. Zezačátku se specializovala na výrobu příslušenství pro kožedělný průmysl, později i zámků a jiných drobných kovových dílů pro aktovky a peněženky. Název „Hagus“ vznikl z telegrafické adresy společnosti, která byla původně akronymem (zkratkou) jména jejího majitele. V roce 1950 byla společnost převzata do vlastnictví C. Luchtenberga, který ji přeorientoval na výrobu automobilových dílů. I když jsme podobnou informaci nenalezli, je pravděpodobné, že firma vyráběla mimo jiné i podélné automobilové nosiče, čímž vzniklo pro tento druh automobilového dílu rozšířené pojmenování „hagus“/ „hagusy“.

Zdroje:

http://www.vanwezel.be/hagus/aboutus.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Apelativum

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

03.10.2013 14:38

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu