slovo "dieta"

Text dotazu

jaký má původ slovo dieta? Z jakého je jazyka a co
přesně znamená původní slovo v originálním jazyce?

Odpověď

Dobry den, dieta 1/ vyziva nemocnych. Ze stredoveke latiny diaeta, a to z rectiny diaita zivobyti, strava. Od toho dietetika nauka o vyzive nemocnych dieta 2/ nahrada vyloh pri sluzebni ceste, puvodne "denni mzda". Z latinsky dieta k latinskemu dies den (diar, dies - den).

Zdroj:

HOLUB, Josef - LYER, Stanislav. Strucny etymologicky slovnik jazyka ceskeho se zvlastnim zretelem k slovum kulturnim a cizim. Praha: Statni pedagogicke nakladatelstvi, 1967.