slovo "branka"

Text dotazu

Je správné používat při sportovních přenosech výrazu " vstřelil branku "? Hráč vstřelil gól do branky. Proč se výraz branka používá? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, slovo branka se skutečně používá ve významu gól. Tento význam slova je spisovný a ustálený. Vznikl patrně metonymickým přenosem z významu branka jako cíl útoku ve sportovní hře. Jde o poměrně běžný způsob tvoření slov, respektive jejich nových významů. Slovo takto vzniká vzhledem k výchozímu významu z hlediska logiky možná nesprávně, nicméně dlouhodobějším užíváním se zařazuje do slovní zásoby spisovného jazyka. Nezjistili jsme, kdy a jak tento význam slova branka vznikl, je ale dobře možné, že byl vytvořen záměrně jako český ekvivalent anglického "goal" (gól). Odpovídalo by to tendencím neužívat v češtině cizí slova a hledat a vytvážet vlastní.
Více by vám k této otázce patrně řekli v jazykové poradně Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz).

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

12.02.2009 13:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu