slovo assassin

Text dotazu

Dobrý den, moc rád bych se dozvěděl jaký je přesný původ slova ASSASSIN, čili nájemný vrah. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, slušné vysvětlení slova najdete v internetovém etymologickém slovníku: (http://www.etymonline.com/). Zde se uvádí:

assassin
1531 (in Anglo-L. from c.1237), via Fr. and It., from Arabic hashishiyyin "hashish-users," pl. of hashishiyy, from hashish (q.v.). A fanatical Ismaili Muslim sect of the time of the Crusades, under leadership of the "Old Man of the Mountains" (translates Arabic shaik-al-jibal, name applied to Hasan ibu-al-Sabbah), with a reputation for murdering opposing leaders after intoxicating themselves by eating hashish. The pl. suffix -in was mistaken in Europe for part of the word (cf. Bedouin).
(Předpokládáme, že vám angličtina nečiní problém).
Tento slovník občas používáme a jeví se nám velmi slušný. Výklad se shoduje s tím, co uvádí solidní francouzský slovník Dictionnaire alphabétique et analogique de la langue française / rédaction dirigée par Alain Rey et Josette Rey-Debove. -- Nouvelle édition revue, corrigée et mise à jour en 1992. -- Paris : Robert, 1992. -- 31, 2171 s. ; 23 cm (zvaný zkráceně Petit Robert). – Slovo, jak plyne z výkladu, se objevuje v italštině, francouzštině i angličtině.