slovo April

Text dotazu

Význam a původ slova Apríl

Odpověď

Dobrý den, April (lat. Aprilis)byl u Římanů původně měsíc druhý, od r. 46 př. Kr., kdy C. Iulius Caesar při opravě kalendáře položil začátek roku na 1. Ianuaria, měsíc čtvrtý. [April] byl zasvěcen bohyni Veneře, která byla  pokládána za pramateř národa římského, jako prvý měsíc byl Martius (v pozdějším kalendáři třetí) zasvěcen Martovi, otci Romulovu. Odtud také ve st. věku odvozováno jméno od řeckého jm. Afrodité.
Vedle toho byl výklad od slova aperire, protože na jaře se celá příroda otvírá. Vaníček (Etymol. Wörterbuch d. lateinischen Sprache) vykládá slovo aprilis= měsíc slunný, klade je vedle apricus (výslunný) a p.-Český název je duben, pol. kwiecień, rus. aprěl, malor. cvěteń, berezen, jihosl. travanj.
Anglosasové jej jmenovali Eastremonadh dle Eastry, bohyně světla jarního, Karel Veliký zavedl pro [April] pojmenování Ostermonat, Hollanďané Grasmonat. Ostatní národy užívají jména z latinského základu, více méně duchu toho kterého jazyka přizpůsobeného (franc. Avril). Když byl v Římě zaveden rok lunisolární, měl [April]. 29 dnů; opravou kalendáře dostal o jeden den více. Dne 1. tohoto měsíce posílá se [April]-em. Posíl8 se něco vypůjčit, co neexistuje,  í, např. vtipné seménko, muší sádlo. Tenro zvyk panuje po Evropě a původ jeho není dostatečně vysvětlen.-V dubnu bývá počasí velice nestálé a proměnlivé; odtud pak nazývá se počasí nestálé, zvláště sychravé, aprilovým.

zdroj : Ottova encyklopedie,
http://www.cotoje.cz/hledani.aspx?Kniha=otto&Id=023238.