slovníky (významy, definice termínů)

Text dotazu

Prosím o sdělení, ve kterých publikacích bych našla definici či vysvětlení významů slov - např. spravedlnost, pomsta, trest,duše, duševno, duchovno, duch, karma, dharma a mnoho jiných. Za informaci předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, záleží na tom, jaký typ definice hledáte. Jazykové slovníky uvádějí základní významy slov v při běžném použití. Pokud vás zajímají přesnější a podrobnější definice v určitém oboru, je asi dobré nahlédnout do speciálního slovníku pro tu kterou oblast. Některé slovníky uvádíme dále. Podle svého zájmu a potřeby můžete hledat slovníky v katalogu NK ČR (báze NKC - http://sigma.nkp.cz/F/). Nap. pro filosofii zadejte do pole pro vyhledávání (parametr všechny údaje) - filozofie slovník.

Jazykové slovníky:

Slovník spisovného jazyka českého / za vedení Boh. Havránka ... [aj.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. -- 2., nezměněné vyd.. -- Praha : Academia, 1989. (1. vydání 1960-1971)

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky / [zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český AV ČR Libuše Kroupová ... et al. ; hlavní redakce Josef Filipec ... et al.]. -- Vyd. 4.. -- Praha : Academia, 2005.

Odborné slovníky:
Lexikon východní moudrosti : buddhismus, hinduismus, taoismus, zen / [z němčiny přeložil Jan Filipský ... et al.]. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Votobia ; Praha : Victoria Publishing, 1996. -- 565 s.

Filosofický slovník pro samouky, neboli, Antigorgias. -- Vyd. 4., (V Mladé frontě 2., rozš.). -- Praha : Mladá fronta, 2007. -- 453 s. : il. ; 23 cm Malý slovník společenskovědních pojmů : ekonomie, politologie, filozofie, sociologie, informatika, psychologie / z iniciativy Klubu sociologů a psychologů zpracoval kolektiv autorů - spolupracovníků Rady Teoretického a analytického pracoviště ÚV KSČM ; [sestavil a redakčně upravil Ivo Látal].
-- 1. vyd.. -- Praha : Futura, 2004. -- 132 s. ; 21 cm

Velký sociologický slovník / [vedoucí redakční skupiny Jiří Linhart, Alena Vodáková ; editor Pavel Klener]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Karolinum, 1996. --
2 sv. ; 28 cm