Slovní druh

Text dotazu

Dobrý den,mám 2 dotazy. První se týká slovního druhu dnů v týdnu. Např. ve středu je chápáno jako příslovce nebo jako předložka se substantivem?
Druhý dotaz: Setkala jsem se s filmem Vymítač ďábla. Zajímalo by mne, proč překladatel napsal měkké i. Existuje ještě jiné slovo, které není odvozeno od slova vymýtit?

Odpověď

Dobrý den,

z Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český jsme dostali níže uvedenou odpověď:

"1. pojmenování dnů v týdnů jsou podstatná jména, mají rod, skloňujeme je apod. Užíváme-li výrazy ve středu, v pondělí atd., jedná se o spojení předložky a podstatného jména. Z hlediska větné stavby má toto spojení funkci příslovečného určení času (jako odpověď na otázku kdy).

2. vymítač nesouvisí s mýtinou - vymýtit, ale se slovesem vymítat. Vymítat je vlastně původně tvar slovesa vymetat. Užívá se v přeneseném významu pro ´dělání pořádku v nějakém prostředí´, znamená ´vyhánět´. Nejhojněji se objevuje v knižním spojení jako vymítat ďábla; vymítat kacířství z lůna církve. Bezpředponové sloveso v podobě mítat se neužívá (uplatňuje se pouze metat); zato ve spojení s předponami zjistíme souvislost s celou řadou zdánlivě vzdálených sloves: namítat, odmítat, omítat, přemítat, zamítat. S
měkkým -í- píšeme tedy i odvozené činitelské podstatné jméno vymítač."