Slovenské tvary jména Karolína

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě, jaké tvary jména Karolína používají na Slovensku. A používá se tam i zdrobnělina Karlička?

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Na Slovensku je v kalendáři  zapsáno uvedené jméno v podobě Karolína. Jako domácí podoby tohoto jména jsou v publikacích o slovenských jménech zmíněny tvary: Karola, Karla, Lina, Lola, Lolina.

 I v českých publikacích je Karlička  jako domácí podoba jména zmíněna pouze u jména Karla.

 Obě jména (Karolína i Karla) byla odvozena od mužské podoby tohoto jména. Jedná se o jméno latinského původů, u nás přejaté z němčiny. Je možné jej vykládat jako "(svobodný) muž, chlap".

Použité zdroje

* MAJTÁN, Milan a POVAŽAJ, Matej. Meno pre naše dieťa. 2. vyd. Bratislava: Obzor, 1985. 197 s.

* CHOVANCOVÁ, Darina a MAJTÁN, Milan. 300 mien: (staráme sa o bábätko). Bratislava: Nezávislosť, 1991. 99 s. ISBN 80-85217-07-4.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat?: původ, význam, pravopis, výskyt a obliba, kalendář: informace o jménech afrických a asijských. Vyd. 5., přeprac. a dopl. Praha: Academia, 2010. 783 s. ISBN 978-80-200-1888-5.