Slované, nejstarší kroniky

Text dotazu

dobrý den jak se prosím nazyva nejstarší kronika o slovanech a kdo ji napsal.

Odpověď

Dobrý den, za nejstarší kroniku o Slovanech psanou ve slovanském jazyce je považován Nestorův letopis (taktéž uváděný pod názvy: Povesti vremnych let či Kyjevský letopis). Vznikl na přelomu 11.a 12.století v Pečerském klášteře v Kyjevě.
Jako autor je uváděn místní mnich Nestor, současník našeho latinského kronikáře Kosmy. Do českého jazyka byla kronika přeložena Karlem Jaromírem Erbenem. ( NESTOR. Nestorův letopis ruský : Pověst dávných let. 3. vyd. Praha : SNKLHU, 1954).
První zmínky o Slovanech v jiných jazycích se objevují již mnohem dříve. Známé jsou zprávy antických autorů z 1.a 2. století (Plinius, Tacitus, Ptolemaios). Slované v nich jsou nazýváni Venedi -Veneti. Dalšími historiky, kteří ve svých dílech hovoří o Slovanech, byli byzantský historik Prokopius (kolem roku 512) a gótský historik Jordanes (polovina 6.století). Z poloviny 7.století pochází latinsky psaná burgundská kronika Historia Francorum, označována jako kronika mnicha Fradegara. Mimo jiné přináší kronika zprávy i o Sámově říši na našem území.

Použitá literatura:
NIEDERLE, Lubor. Rukověť slovanských starožitností. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1953; KRYSTÝNEK, Jiří. Slovanské literatury : Určeno pro posl. fak. fil. 1. část, (Od počátku slovan. písemnictví do osvícenství). 1. vyd. Praha : SPN, 1964;

ČAPKA, František. Dějiny zemí Koruny české v datech. 3., opr. a dopl. vyd. Praha : Libri, 1999.ISBN   80-7277-000-4 (váz.);

Česká literatura od počátků k dnešku. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1998. ISBN 80-7106-308-8.