slova quasi, modo

Text dotazu

Dobrý den. V díle \"zvoník od Matky Boží\" je hlavní postavou Quasimodo, což vzniklo ze dvou latinských slov \"quasi\" a \"modo\". Můžete mi, prosím, objasnit význam obou slov? Děkuji

Odpověď

Dobry den, vyznam slova "quasi" je z latiny do cestiny prekladan jako: jako by, jakoby, jako (napr. quasi testamenta = jakesi zaveti) nebo jako asi (napr. quasi decem = asi deset). Vyraz "modo" je vlastne ablativ (v latine pad vyjadrujici vychodisko deje nebo odluku - na otazku odkud, kdy, kde) singular od "modus" - preklad tohoto slova je uveden nize. Modo znamena jen, jenom, pouze, toliko (napr. non modo - sed etiam: nejenom - nybrz i; tantum modo = toliko jen); modo si = jen kdyby; prave (ted), nedavno nedavno jeste, pred kratkou dobou, hned potom: modo ac plane paulo ante; brzy, hned: modo - modo = hned - hned, brzy - brzy, brzy - hned zase; modo - interdum = hned - nekdy zase. Vyraz "modus" je prekladan jako mira (napr. supra modum = pres, nad miru); takt, rytmus, melodie, napev; prava mira, mez, omezeni (napr. prorsus sine modo = zcela bez omezeni); zpusob (napr. mirum in modum = podivuhodnym zpusobem) atd.
Domnivame se, ze z vyse uvedeno by se dalo usoudit, ze vyraz quasimodo muze znamenat neco ve smyslu: jako s omezenim, jako by s omezenim nebo podobne.
Je to vsak pouze domnenka.
Podle slovniku cizich slov je jako "quasimodo" oznacovan nekdo nevzhledny, osklivy, zpravidla hrbaty clovek (nazvany prave podle stejnojmenne postavy hrbace z romanu Zvonik od Matky Bozi).
Pouzite zdroje:
1) KÁBRT, Jan [et al.]. Latinsko český slovník. Praha: SPN, 1996. ISBN 80-04-26657-6.
2) Akademický slovník cizích slov. Praha: Academia, 1998. ISBN 80-200-0607-9.

Doporucili bychom Vam jeste vyznam obou slov konzultovat napr. s Ustavem reckych a latinskych studii na FF UK, http://urls.ff.cuni.cz/.