slova "natka" a "megzit se"

Text dotazu

Dobrý den, narodil jsem se v Novém Jičíně a nyní žiji v Brně. Včera jsem ke svému údivu a zmatení zjistil, že slovům "natka" a "megzit se", které jsem já v dětství slyšel od rodičů každou chvíli, mezi lidmi v mém brněnském okolí nikdo nerozumí. Konkrétní použití vět je kupř. zde: "Nebuď taková natka!" a "Nemegzi se tolik!" Je možné, že nejde jen o jakýsi podivný neologismus, který vyprodukovala nějaká situace v naší rodině, a který se potom udržel v užívání roky - je možné, že výrazy se na novojičínsku/ostravsku v 80. nebo 90. letech skutečně hojně používaly? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

slovo "natka" je výraz štramberského nářečí. V tomto kraji se používá ve významu neodbytný, loudivý, žadonivý. V některých případech označuje též otok ve tváři.

Jedná se o krajovou záležitost charakteristickou pro Štramberk a jeho okolí.

Zdroj: KRESTA, Bohumil. Slovník štramberského nářečí. [Ostrava]: Šmíra-Print, ©2008. 207 s. ISBN 978-80-904185-4-7.

Druhý Vámi uvedený výraz "megzit se" se nám bohužel v dostupných slovnících českého jazyka a moravských nářečí dohledat nepodařilo.

V tomto případě Vám doporučujeme obrátit se na odborníky v oblasti českého jazyka - Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/