Slova "mazec" a "šrumec"

Text dotazu

Chtel bych se zeptat na slova \"mazec\" a \"šrumec\"... Jak se tato slova vyvinula? Diky...

Odpověď

Zdroje: Český slovník věcný a synonymický II, III.(Praha, 1974, 1977) Příruční slovník jazyka českého II, V. (Praha, 1937-38, 1948-51)
Slovník spisovného jazyka českého III, VI. (Prah 1989)
Mazec
1. ve smyslu bitka, rvačka, pranice, řežba apod. : : např.: v hospodě se strhl pořádný mazec; přijde-li se na to, bude mazec; kluci přišli domů pozdě a byl mazec (výprask); U Simbirska, to sme šli do velikýho mazce (Rudolf Medek); Stáh´ jsem ho na malý mazec (A.C.Nor)
2. ve smyslu bití, výprask: vulgárně: mazec, binec; v argotu.: makes
3. ve smyslu pitka: vulgárně : mazec
4. jako zaklení : ve spojení sec mazec, např. Když se dobře zakousneš do tmavého špalku kamene, pak hej šup, sec mazec – rozvalí se u tvých nohou… (Jan Morávek)

Šrumec – pouze šrum:
1. označuje hluboký, hrčivý zvuk, hl. basy, např. basa hraje šrum, šrum; Kosy dělají šrum, šrum, až sem je to slyšet (Josef Holeček)
2. obecně expresivně: hluk, lomoz, rozruch, např. chlapi dělali velký šrum