Slova knižní a archaická

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je přesně rozdíl mezi slovy knižními a archaickými. Nevím si totiž rady se zařazením některých slov - jako třeba slova jinoch či velmož. Děkuji mockrát.

Odpověď

Dobrý den,

slovo zastarávající, které je v aktuálním slovníku pomalu nahrazováno jiným stejnoznačným pojmenováním, se nazývá archaismus (např. dějeprava-dějepis).
Slova se ze slovní zásoby mohou vytrácet v souvislosti se zánikem označované skutečnost (např. platnéř). Objeví-li se taková slova v současném jazykovém projevu, jsou označována jako historismy.

Jinými slovy: mezi slovní zásobu vymezenou časovou platností a to mezi slova zastaralá, patří tzv. archaismy (pojmenování ustupující jinému pojmenování novějšímu, které se stalo běžnějším, např. regiment - pluk) a historismy (pojmenování zaniklých historických skutečností, např. halapartna, cech).
Knižní prostředky, určené především pro psanou variantu jazyka, jsou provázeny odstínem jisté výrazové "vznešenosti" (někdy ovšem slouží k parodizujícím nebo humorným cílům). V současném jazykovém systému jsou neukotveny a jejich užití musí být zvlášť motivováno.
Zdroj: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995.
ISBN 80-7106-134-4.
Archaismus - zastaralý jazykový prvek; ze středověkého latinského slova archaismus, z řeckého archaios - starý
Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1978.

Archaismus v nejširším pojetí zastaralý jazykový prvek, nepatřící do synchronního jazykového systému; v jiném pojetí jazykový prvek uchovaný z dřívějšího období jazykového vývoje, přičemž se v současném jazyce jeho archaičnost nepociťuje (např. tvary oči, uši, očima, ušima jako pozůstatek duálu)...
Zdroj: Encyklopedický slovník češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2002. ISBN 80-7106-484-X.
Příklady, které uvádíte: jinoch asi archaický výraz, velmož patří asi spíš mezi historismy. Doporučujeme ale obrátit se na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR, http://www.ujc.cas.cz/ .

Za pozornost stojí i následující odkaz
http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=2847.