slova "diva"

Text dotazu

Prosím o pomoc při komplexním a podrobném etymologickém rozboru slova "diva".

Odpověď

Dobrý den,

diva - znamená slavná umělkyně; z ital. diva - božská žena od latin. divus božský, a to k deus -  bůh (viz deismus - víra v Boha, poprvé u Voltaira (lat. deus - bůh, souvisí asi s den (lat. dies) , vlast. jasná obloha

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: SPN, 1967.

Slovanský výraz víla (původně vila, na Balkáně samovila) pochází od slova viliti - být posedlý, bláznivý. Podobně divoženka je odvozeno od divá žena, kde divá může znamenat bláznivá, ale taky může odkazovat na slovo diva nebo samodiva, což má indoevropský kořen (srov. keltské dive, divone, latinské divus, sanskrtské déva - ve významu nadpřirozená, božská). Označení rusalka zřejmě vzniklo buď od slova rusá (rusovlasá) nebo od slova rusa ve významu "řeka".
Zdroj: Wikipedie