slova "darda"

Text dotazu

Dobrý den,
vysvětlili byste mi výraz a vznik slova "darda".

Odpověď

Dobrý den,

Slovník cizích slov, který je volně na internetu (Slovnik cizich slov. net) uvádí dva významy slova darda: 1/ karetní hra i figury v ní a 2/ úder, silná rána. Heslo v TRÁVNÍČEK, František. Slovník jazyka českého. Praha:

Slovanské nakladatelství, 1952. - darda, dard - kopí (staročesky); hra v karty; hráti dardu; dardář - kdo hraje dardu.

Další zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha:

Státní pedagogické nakladatelství, 1967. vysvětluje heslo darda - druh karetní hry. Asi podle nejvyšší karty (svrška) , která znázorňuje vojáka s kopím (italsky dardo - kopí).