Sloňování slova paní

Text dotazu

Dobrý den, moje známá - Němka, která se učí česky,
mě zaskočila otázkou: "Podle jakého vzoru se skloňuje slovo ""PANÍ""?" A
pro mě, rodilého Čecha, byla ostuda na světě. Nejsem schopna ji odpovědět.
Tak se obracím na Vás a děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

slovo "paní" se skloňuje podle vzoru "jarní". Jedná se o tzv. adjektivní skloňování. V Příruční mluvnici češtiny se o adjektivním skloňování můžete

dočíst: "Podobně jako u maskulin, skloňují se substantivizovaná adjektiva podle typu mladý (pokojská, hajná, obžalovaná atd.) nebo podle typu jarní (účetní, vedoucí, průvodčí atd.). Tato feminina jsou substantivizovaná v různé míře, některá z nich mohou plnit jak funkci adjektiva, tak substantiva (obžalovaná dívka; Obžalovaná, povstaňte), jiná už jsou pouze substantivy (pokojská, průvodčí). Životná feminina jsou až na výjimky (kojná, pokojská) rodovými protějšky maskulin (hajný - hajná). (...) Adjektivně se skloňují i ženské podoby příjmení Nováková, Černá, Kočí. Substantivum paní, podle něhož se některá z nich skloňovala, přestalo již být vzorem. Jediný rozdíl proti adjektivnímu typu jarní již prakticky zanikl. Byl jím tvar G pl.: paní (X jarních), který je dnes živý jen u substantiva paní a u ojedinělých podob křestních jmen (pokud by se vyskytla v plurálu): Ančí, Hančí, Máří."

(Příruční mluvnice češtiny. 1.vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. str.262-263.)

Skloňování podstatného jména "paní" můžete nalézt na stránkách Internetové jazykové příručky: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=pan%C3%AD.

S dotazy zaměřenými na český jazyk se můžete obracet také na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR:

http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.