Sloni nosí štěstí

Text dotazu

Proč se říká: "Sloni nosí štěstí".
Doplňující informace bohužel nemám, nepodařilo se mi zjistit nic.

Odpověď

Dobrý den,

slon je královským jezdeckým zvířetem Asie, je pokládán za symbol suverenity a zároveň síly a pevnosti. Slon zaujímá své místo mezi podivuhodnými exotickými zvířaty, je veskrze pozitivním symbolem, patří mezi obyvatele pozemského ráje, platil za moudrého, za vůdce udávajícího správný směr a také za obzvlášť mravného (protože byl pokládán za frigidního), pronikl do mariánské typologie a stal se jedním z příkladů atributů uvážlivosti, zároveň skýtal obraz neporazitelné síly. Slon je symbolem křtu (samice rodí mládě a samec slona je na stráži, aby podle mytologie zahnal draka, který matku a mládě ohrožuje). Podle mínění některých vědců se jeho role v mariánské typologii ("věž ze slonoviny") zakládá na několika aspektech - vedle toho, že je slon pokládán za vzor mravní síly, také představuje věž (v šachové hře) - je pojímán jako symbol obezřetnosti, která je obrněna proti zlu.

Čerpáno z: HEINZ-MOHR, Gerd. Lexikon symbolů. Obrazy a znaky křesťanského umění. Praha: Volvox Globator, 1999.

Slony v Asii uctívají pro jejich sílu a chytrost. V hinduistických představách byl Airavata, otec všech slonů,  zvířetem, na němž jezdíval bůh Brahma. Bohyně Ganeša se sloní hlavou je bohyní štěstí a úspěchu. V buddhismu hraje slon zvláštní roli, protože než se Buddha znovuzrodil jako člověk, žil na zemi jako bílý slon. Slavných je 11 bílých slonů thajského krále. Slon se zvednutým chobotem je v Asii a v Thajsku příslibem štěstí a existuje zvyk, že čerstvě oddaní manželé (i jiní lidé, kteří potřebují štěstí) procházejí pod břichem slona.

 

Více zde: http://www.lady-in.cz/news/proc-verime-na-symboly-stesti-/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Slon

Slon se díky své vysoké hmotnosti a značným tělesným rozměrům stal i zvířetem, jehož název bývá někdy používán i v přeneseném významu jako označení pro velmi společensky neobratného či fyzicky hřmotného člověka - viz český frazeologizmus Choval se jako slon v porcelánu.

Slon je považován za symbol štěstí nejen v Evropě, ale téměř na celém světě. Podobizny slona se ztvárňují v obrazech, soškách, amuletech, špercích, obrazech i dekoračních předmětech. Sloni mají své místo v dětských postýlkách v podobě plyšáků, na lednicích jako magnety i v ložnici jako sošky pro zajištění plodnosti.

Označení Růžový slon se používá pro věci, které nedávají logiku, jsou absurdní a beze smyslu. Často se růžoví sloni vyskytují v dětských pohádkách a příbězích...

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.10.2013 13:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu