Sloni nosí štěstí

Text dotazu

Proč se říká: "Sloni nosí štěstí".
Doplňující informace bohužel nemám, nepodařilo se mi zjistit nic.

Odpověď

Dobrý den,

slon je královským jezdeckým zvířetem Asie, je pokládán za symbol suverenity a zároveň síly a pevnosti. Slon zaujímá své místo mezi podivuhodnými exotickými zvířaty, je veskrze pozitivním symbolem, patří mezi obyvatele pozemského ráje, platil za moudrého, za vůdce udávajícího správný směr a také za obzvlášť mravného (protože byl pokládán za frigidního), pronikl do mariánské typologie a stal se jedním z příkladů atributů uvážlivosti, zároveň skýtal obraz neporazitelné síly. Slon je symbolem křtu (samice rodí mládě a samec slona je na stráži, aby podle mytologie zahnal draka, který matku a mládě ohrožuje). Podle mínění některých vědců se jeho role v mariánské typologii ("věž ze slonoviny") zakládá na několika aspektech - vedle toho, že je slon pokládán za vzor mravní síly, také představuje věž (v šachové hře) - je pojímán jako symbol obezřetnosti, která je obrněna proti zlu.

Čerpáno z: HEINZ-MOHR, Gerd. Lexikon symbolů. Obrazy a znaky křesťanského umění. Praha: Volvox Globator, 1999.

Slony v Asii uctívají pro jejich sílu a chytrost. V hinduistických představách byl Airavata, otec všech slonů,  zvířetem, na němž jezdíval bůh Brahma. Bohyně Ganeša se sloní hlavou je bohyní štěstí a úspěchu. V buddhismu hraje slon zvláštní roli, protože než se Buddha znovuzrodil jako člověk, žil na zemi jako bílý slon. Slavných je 11 bílých slonů thajského krále. Slon se zvednutým chobotem je v Asii a v Thajsku příslibem štěstí a existuje zvyk, že čerstvě oddaní manželé (i jiní lidé, kteří potřebují štěstí) procházejí pod břichem slona.

Více zde: http://www.lady-in.cz/news/proc-verime-na-symboly-stesti-/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Slon

Slon se díky své vysoké hmotnosti a značným tělesným rozměrům stal i zvířetem, jehož název bývá někdy používán i v přeneseném významu jako označení pro velmi společensky neobratného či fyzicky hřmotného člověka - viz český frazeologizmus Choval se jako slon v porcelánu.

Slon je považován za symbol štěstí nejen v Evropě, ale téměř na celém světě. Podobizny slona se ztvárňují v obrazech, soškách, amuletech, špercích, obrazech i dekoračních předmětech. Sloni mají své místo v dětských postýlkách v podobě plyšáků, na lednicích jako magnety i v ložnici jako sošky pro zajištění plodnosti.

Označení Růžový slon se používá pro věci, které nedávají logiku, jsou absurdní a beze smyslu. Často se růžoví sloni vyskytují v dětských pohádkách a příbězích...