Šlechtických rodů Lakomych

Text dotazu

Šlechtických rodů Lakomych

Odpověď

Dobrý den,

v publikacích a přehledech o šlechtických rodech jsme rod Lakomých nenalezli. Částečně úspěšní jsme byli pouze v genealogickém periodiku: v článku „Nejstarší rody na Olomoucku“ v Genealogických a heraldických informacích z roku 1943 je zmíněn rod Lakomých, který pravděpodobně působil před rokem 1843 v oblasti Břuchotína (Olomoucko). Ovšem není zřejmé, zda se jednalo o rod šlechtický. V generálních rejstříku berních rul jsme tento rod také nedohledali.

Jestli znáte další podrobnosti o jmenovaném rodu, případně jejich vazbu na jiné rody, doporučujeme prohledat literaturu a jiné databáze ještě s tímto informačním zázemím. Přínosné by pro Vás mohly být též publikace z oboru heraldiky a genealogie.

Zdroje a doporučená literatura:

Almanach českých šlechtických a rytířských rodů. Brandýs nad Labem: Martin, 2005- .

Berní rula: generální rejstřík ke všem svazkům (vydaným i dosud nevydaným) berní ruly z roku 1654 doplněný (tam, kde se nedochovaly) o soupis poddaných z roku 1651. Praha: Libri. 1047 s. ISBN 80-7277-058-6.

Genealogické a heraldické informace. Brno: Genealogický a heraldický klub při Domu kultury ROH Královopolské strojírny, 1986, 1986(3-4). s. 153. ISSN 0862-8963.

nesign.: Nejstarší rody na Olomoucku in Genealogické a heraldické informace 15, 1943, s. 110.

HALADA, Jan a DOUBEK, František. Lexikon české šlechty: erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. Praha: Akropolis, 1999. 685 s. ISBN 80-85770-79-2.

HOLEČEK, Josef. Česká šlechta, Praha: Městská knihovna v Praze, 2018, s. 147 [online] Dostupné z: https://search.mlp.cz/cz/titul/ceska-slechta/4425576/#/getPodobneTituly=deskriptory-eq:177240871-amp:key-eq:4425576

MAŠEK, Petr. Modrá krev: minulost a přítomnost 445 šlechtických rodů v českých zemích. 2., rozš. vyd. Praha: Mladá fronta, 1999. 330 s. ISBN 80-204-0760-X.

MAŠEK, Petr. Šlechtické rody v Čechách, na Moravě a ve Slezsku od Bílé hory do současnosti. Vyd. 1. Praha: Argo, 2008-2010. 2 sv.

World Bibliographical Information System: https://wbis.degruyter.com/basic-search