Šlechtický rod Buziců v Drahlíně

Text dotazu

Dobrý den,
u nás v Drahlíně bychom chtěli pro děti uspořádat na konci prázdnin představení, kde bychom zahráli příběh z minulosti obce, nejlépe z té hodně staré. Zjistila jsem z kroniky obce, že patřila kdysi rodu Buziců, ale nevím přesně, kdo z některé z větví rodu na drahlínské tvrzi seděl. Obec dokonce nyní dostala vlajku a znak, kde je kančí hlava jako připomínka rodu Buziců. Mám prosbu, nenašlo by se v knihovně něco z historie rodu, co se váže k Drahlínu a co bychom mohli jako příběh zahrát?

Odpověď

Dobrý den,

Obávám se, že s příběhem pro divadlo o vztahu rodu Buziců k Drahlínu  bude trochu problém. Pouze se mi potvrdilo, že s Drahlínem má rod Buziců něco společného, protože Heřman z Drahlína byl z rodu pánů z Valdeka, a ten právě patřil mocnému rodu Buziců. Na štítě tento rod nosil vyobrazení kance (dokonce podle pověsti jsou možná Buzicové potomci slavného Bivoje). To je ale všechno k historii, ale je to tak stručné, že se příběh pro divadlo těžko vytvoří. Našla jsem i pověsti vztahující se k Drahlínu, knížky Vám tu připravím, mohla byste si je prohlédnout a třeba si vyberete. A ještě existuje kniha Tajemství rodu Buziců z roku 1977, sice ji v knihovně nemáme, ale dala by se sehnat.

Použité zdroje

FRYŠ, Václav. Podbrdské pověsti a příběhy. 1. vyd. České Budějovice : Kopp, 2013. 187 s. ISBN 978-80-7232-439-2.

GUTWIRTH, Jiří. Drahlín. Drahlín : MNV, 1989. Nestr., fot., mp.

BISKUP, Josef. Pověsti ze stříbrného kraje. 2. vyd. Příbram : Pelz, 1944. 114 s.

SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království českého. 6. díl, Podbrdsko. Praha : Šimáček, 1889. 269 s., fot., ilustr.

MALÝ, Ladislav. Příbramské obrázky. Příbram : Malý, 1940. 72 s.

Od stříbrných hor : Časopis školní mládeže Příbramska a Dobříšska. Roč. 2. Příbram : Vlast. komise uč. škol. okr. příbramského, 1930. 160 s., fot., kresby.