slavení narozenin

Text dotazu

Dobrý den! Zajímalo by mě, kdy a kde se poprvé
začaly slavit narozeniny a jaké tři svátky patří mezi prvně slavené?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

najít informace o tom, kdy se začaly poprvé slavit narozeniny, ani jaké tři svátky patří mezi prvně slavené, se nám nepodařilo. Myslíme si, že ani takové informace nejsou v žádných informačních zdrojích podchyceny.

Různé prameny citují z Bible - Starého zákona: uvádí jméno Adam jako jméno prvního člověka, druhé Eva a další by mohlo být Kain nebo Ábel "...Evě se narodili synové, kterým dala jméno Kain a Ábel...".

Mnoho publikací popisuje, že se příchod jedince na svět většinou oslavoval, bývá to spojené i s církevním křtem. Formulace, že se pak každý další rok ve výročí narození konají oslavy, nebo-li že se slaví narozeniny, ale nejsou uvedeny. Vždy se píše, že narození se oslavovalo od nepaměti.

Narození Ježíše, děťátka v jesličkách, se oslavovalo, nosili se mu dárky,...a pak každý další rok Vánoce, dárky, slavení,..., by mohlo být považováno jako oslava narození = narozenin. Obávám se ale podle Vaší formulace dotazu, že tuto informaci zrovna nehledáte.

O původu křestních jmen vyšlo několik knih od renomovaných autorů:

RAMEŠ, Václav. Po kom se jmenujeme. Encyklopedie křestních jmen. Praha: Libri, 2003. ISBN 978-80-7277-197-4.

S.11: "...Náš kalendář je doslova přeplněn jmény světců, kteří ten či onon den slaví většinou výročí své smrti..."

S.30: "...tehdy bylo stanoveno: "Prvního ledna, v poslední den oktávu Narození Páně, se koná slavnost matky Boží Panny Marie a zároveň se připomíná, že Kristus dostal jméno Ježíš."

BAUEROVÁ, Anna. Tisíc jmen v kalendáři. Praha: Šulc a spol, 1992.ISBN 80-901204-3-1

S.5: "Kalendáře sestavovali lidé od počátku svých dějin,...avšak označit každý den jménem,...se stalo až zvyklostí křesťanskou."

SALAJKA, Milan. Kalendář, osobní jména a křesťanské svátky. Jak se měřil čas a vznikal kalendář. Co vyjadřuje vaše jméno. Smysl a význam křesťanských svátků. Praha: Victoria Publishing, 1994. ISBN 80-85865-47-5.

S.56: "Adam. První jméno člověka, jak se s ním setkáváme v biblickém vyprávění o stvoření života."

S.118: "...Církev sem položila (24.12.) svátek Adama a Evy..."

HOŘEC, Petr, NYTROVÁ, Olga. Jak slavívali a slaví slavní. Praha: Knižní klub, 1999. ISBN 80-242-0120-8.

S.5: "V životě každé lidské bytosti jsou chvíle všední a chvíle sváteční, ba posvátné. Co všechno už jsme četli nebo slyšeli o oslavách v antice!

Připomeňme si rozverné bakchanálie, hostiny řeckých bohů a bohyň, olympijské hry, oslavy císařských narozenin...".

BAUER, Jan. Velká kniha o jménech. Praha: Regia, 2003. ISBN 80-86367-35-5.

S.7: "Podle Bible dostala první dvojice lidí na světě jméno od samého Boha, nazývali se Adamem a Evou. Ale kde se tato jména vůbec vzala, to se už nedozvíme."

Dalšími zdroji: KOPEČNÝ, František. Průvodce našimi jmény. Praha: Academia, 1991. ISBN 80-200-0016-X.