Slangově lednice

Text dotazu

Dobrý den, jakými slangovými výrazy by se dala označit lednice, mraznička, mrazicí box ve smyslu boxů, ve kterých se na patologii uchovávají mrtvoly? Existuje třeba nějaký slovník hantýrky patologie, kde by se to dalo zjistit? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
bohužel se nám nepodařilo zjistit, zda vůbec existuje slangový výraz pro označení chladících boxů v pitevně.
Procházeli jsme knihy:
* DOLEŽAL, Antonín. Lékařský slang a úsloví. 2. vyd. Praha: Galén, C2007.
162 s. ISBN 978-80-7262-487-4.
* PACOVSKÝ, Vladimír a SUCHARDA, Petr. Jazykozpyt medicíny: knížka o medicínské terminologii nejen pro zdravotníky. 1. vyd. Praha: Galén, C2008.
131 s. Makropulos. ISBN 978-80-7262-514-7.

Bohužel ani v jedné z nich jsme nenašli Vámi hledaný výraz. Jediná zmínka o chladícím boxu byla u výrazu "Robert", což označuje "mrtvý plod čekající v lednici na pitvu". Jak tedy vidíte, ani zde není slangový výraz pro box uveden a ani na něj není odkázáno.

S dotazem Vám doporučujeme obrátit se na Národní lékařskou knihovnu, která taktéž poskytuje službu Ptejte se knihovny (viz http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/narodni-lekarska-knihovna/), a která bude spíše relevantní pro Váš dotaz.