Škvorecký: Tankový prapor - předmluva

Text dotazu

Dobrý den, prosím Vás o pomoc při hledání \"ztracených slov\" v předmluvě ke Škvoreckého Tankovému praporu od J. Voskovce. Ve vydání z roku 1990 (Galaxie, 1. vyd.)se v předmluvě na straně 8 objevují slova \"... malé násobilky hokynářských účtů, chřipek, SRAND, VELKOZBABĚLSTVÍ A MINIHEROISMU, ZOUFALSTVÍČEK či arcinadějí - k tomu nám scházel...\" Ve vydání např. Ivo Železný, 1998, již ta slova, která jsem napsala velkými písmeny, chybí (s.10). Dotaz zní:bylo by možné zjistit, ve kterém vydání k této změně došlo a kdo byl odpovědným redaktorem vydání?

Odpověď

Dobry den, podle elektronickeho katalogu NK CR - baze NKC (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc) vysly v letech 1990-1998 v cestine pouze tri vydani Tankoveho praporu (1990, 1991 a 1998), jejich zaznamy z NKC jsou v priloze.
Vydani z roku 1991 bylo (podle udaju z tiraze) dotiskem 1.vydani. Predmluva je tedy stejna jako ve vydani z roku 1990.
Ve vydani z roku 1998 skutecne zminena slova nejsou v predmluve uvedena. Tuto knihu pripravila k vydani Lenka Scerbanicova (Ščerbaničová), edicni poznamku napsal Michal Spirit (Špirit) a odpovednou redaktorku byla Marie Valkova (Válková).