skoňování slov typu "kluk"

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, podle jakého vzoru se skloňuje slovo "kluk". v 6. pádě mn. čísla "o klucích" se neshoduje se vzorem pán. Je tu nějaký podvzor, podobně jako u vzoru hrad je podvzor les? Mají tato slova, která se v některých pádech neshodují se vzory, nějaké obecné označení? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, vedle obecných vzorů skloňování existují i podtypy v rámcích konkrétních vzorů. Vzor "pán" má dva podtypy: "hoch" a "občan".
Podtyp "hoch" se od vzoru "pán" liší tvarem ve vokativu singuláru (koncovka "-u" místo "-e") a v lokálu plurálu (koncovka "-ích" místo "-ech"). Podtyp "občan" se od vzoru liší tvarem v nominativu a vokativu plurálu:

N. pán, hoch (kluk), občan
pán-i / -ové, hoš-i (kluc-i), občan-é

G. pán-a, hoch-a (kluk-a), občan-a
pán-ů, hoch-ů (kluk-ů), občan-ů

D. pán-ovi / -u, hoch-ovi (kluk-ovi), občan-ovi / -u pán-ům, hoch-ům (kluk-ům), občan-ům

A. pán-a, hoch-a (kluk-a), občan-a
pán-y, hoch-y (kluk-y), občan-y

V. pán-e, hoch-u (kluk-u), občan-e
pán-i / -ové, hoš-i (kluc-i), občan-é

L. o pán-ovi / -u, o hoch-ovi (o kluk-ovi), o občan-ovi / -u o pán-ech, o hoš-ích (o kluc-ích), o občan-ech

I. pán-em, hoch-em (kluk-em), občan-em
pán-y, hoch-y (kluk-y), občan-y

Zdroj:

Grepl, M. a kol.: Příruční mluvnice češtiny. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1995.