školství v Německu

Text dotazu

Dobrý den.
Chtěla bych se zeptat na to jak probíhá výuka na základních školách v
Německu a v německy mluvících zemích. A na nějaké zajímavosti, jak se třeba
liší od našich základních škol. Např. jak probíhá přijetí na školu, jaké se
učí předměty, jaké dostávají známky atd.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

protože je vzdělávání v Německu řízeno jednotlivými spolkovými vládami, podmínky škol a jejich osnovy se v jednotlivých státech liší. Centrální řízení federální vládou je omezeno pouze na regulaci a koordinaci profesní přípravy, vědeckého výzkumu. Stát podporuje i rozvoj vysokých škol a stipendií. Jinak mají školství ve své kompetenci zemské orgány a úřady, federální vláda jejich činnost koordinuje a vytváří jakýsi společný rámec.

Vedle sebe zde fungují jak školy státní tak soukromé a církevní. Všechny¨tyto školy v jednotlivých státech tvoří vlastní rámec vzdělávání, který musí respektovat široký spolkový rámec. Pro všechny spolkové země je stejná délka povinné školní docházky, zajištění návaznosti všech stupňů, označení vzdělávacích zařízení a vzájemné uznávání.

Povinná školní docházka v Německu začíná šestým rokem žáka. Zpravidla trvá 9 - 10 let jako plná povinná docházka, další tři roky jako částečná docházka pro učně, celkem tedy 12 let. Dále je možnost navštěvovat dobrovolně navíc jeden rok školy, jehož absolvování znamená dokončení úplného středního vzdělání. Bývalé východní země si ponechaly docházku kratší a zavedly nová označení.

Základní škola - Grundschule - trvá 4 roky. V deseti letech se tedy rozhoduje, jakou cestou se malý student dál vydá. Další vzdělání se dělí na tři proudy:
-hlavní škola -Hauptschule - 5-6 let studia -reálná škola - Realschule - 6 let studia -gymnázium - Gymnasium - 9 let studia

zdroj : https://cs.wikipedia.org/wiki/Vzd%C4%9Bl%C3%A1vac%C3%AD_syst%C3%A9m_N%C4%9Bmecka
Pro další informace doporučujeme obrátit se na knihovnu Goethe Institutu Praha, https://www.goethe.de/ins/cz/cs/kul/bib.html.